Ovulační cyklus

Ovulačním cyklem je míněn cyklus ovariální – týkající se vaječníků a cyklus menstruační. Průměrně celý menstruační cyklus trvá 28 dní, může však u každé ženy mít mírné odchylky - od 21 dní (častější krvácení) do 35 dní (méně časté krvácení). V polovině tohoto 28denního cyklu se dostavuje tzv. ovulace, kdy se zralé vajíčko uvolňuje a pokud není oplodněno, vyplavuje se z těla ven v podobě menstruačního krvácení. Kromě puberty a menopauzy by měl být cyklus pravidelný.

Vaječníkový váček – tzv. folikul ve zralé fázi vylučuje estrogen, který po prasknutí uvolní zralé vajíčko. Prázdný folikul se pak změní ve žluté tělísko, které zase vylučuje hormon progesteron. Celý tento proces je řízen luteinzačním hormonem, vaječníkové hormony se pak vyplaví do krevního oběhu a přichází příprava k oplodnění vajíčka. Pokud vajíčko není oplodněno, žluté tělísko zaniká a děložní sliznice se odplavuje společně s krví v podobě menstruace z těla ven. Prvním dnem menstruace pak začíná nový 28denní menstruační cyklus.

Zpravidla se cyklus dělí na fázi folikulární (růst, zrání a ovulace vajíčka) a luteální, kdy vzniká žluté tělísko.

Vajíčko je schopno oplodnění po ovulaci zhruba 24 hodin. Oplodnění uvolněného vajíčka trvá od 24 do 72 hodin. Spermie přežívají až 72 hodin po pohlavním styku.

Někdy se mohou vyskytnout poruchy ovulačního cyklu. Pokud se takové poruchy ovulace vyskytnou (nejčastěji bývají zaznamenány u obézních žen), je větší pravděpodobnost neplodnosti. Poruchy mohou být vrozené, nebo dané nedostatečným vývojem vaječníků, většinou jsou ale způsobeny nedostatkem některého z důležitých hormonů a po důkladné léčbě je dnes možné i otěhotnět. Poruchy se mohou objevit také u žen s nemocí štítné žlázy.

Nejčastěji vyskytující se poruchy jsou: hypomenorea projevující se jako slabé menstruační krvácení (méně než 2 dny) - nevyžaduje většinou léčbu. Premenstruační krvácení (špinění před začátkem krvácení), postmenstruační špinění několik dní po „skončení“ krvácení - většinou se tyto poruchy léčí hormonálně. Vyskytnout se může také úplné vynechání menstruace (jedné a více) neboli Amenorea (žena neovuluje) – může být způsobena rychlým úbytkem váhy (dívky trpící poruchou příjmu potravy), stresem, obezitou nebo těhotenstvím. Většinou se řeší aplikací injekce a menstruace po ní přichází zhruba do 10 dnů. Nakonec se může také objevit tzv. dysfunkční krvácení, které se projevuje vynecháním menstruace a následně delším silným krvácením (nepravidelná ovulace). Léčba se řeší hormonálně asi po dobu půl roku a pokud je úspěšná, žena je schopna otěhotnět.

Různé nepravidelnosti menstruačního cyklu postihují mnoho žen a skoro každá se někdy s nějakým typem nepravidelnosti menstruačního cyklu setkala.