Cena ovulačních testů

Ceny jednotlivých ovulačních testů se podle typu pohybují od čtyřiceti do osmdesáti korun, jsou i testy dražší – kolem 350 korun (různé sety, vyšší pohodlí). Pokud máte zájem o test jiného typu – například test zjišťující dobu ovulace ze složení slin, zaplatíte zde mnohem více – od 500 korun výše.

Rozdělení těchto testů může být podle typu, kdy testy, které zjišťují přítomnost luteinzačního hormonu z moči mohou být ve formě testovacího proužku, kazety, nebo midstream (střední proud – test se dává přímo do proudu moči).

Všechny tyto testy ale pracují na stejném principu, proto v tomto případě záleží na tom, co budete u testu preferovat a s kterým testem se a který pro Vás zaručí větší pohodlí.

Pokud budete mít zájem spíše o testy fungující na bázi změny hustoty slin, která se během ovulace mění na tzv. kapraďovitou, zakoupíte ho jako malý mikroskop, který se svým vzezřením podobá rtěnce.

Další možností je výpočet plodných dnů podle kalendáře. Tato metoda je asi nejznámější, je však vhodná pouze pro ženy, které mají pravidelný cyklus.

Dále je zde možnost měření bazální teploty. Teplota je během menstruačního cyklu o něco vyšší, těsně před ovulací mírně klesá.

Poslední možností, jak lze zjistit dobu ovulace je měření hustoty děložního hlenu, který se v průběhu ovulace mění z hustého, mírně zakaleného na čirý, řidší hlen.

Je tedy na Vás, jakou metodu nebo způsob testování si vyberete, některé metody jsou složitější, vyžadují také větší časovou náročnost, ale některé ženy je preferují.

Doporučuje se však nepoužívat ovulační testy jako druh antikoncepce.