Ovulační dny

Pokud je menstruační cyklus pravidelný, plodné dny by měly přijít v průběhu desátého až sedmnáctého dne cyklu. Toto období je nejvhodnější a nejpravděpodobnější dobou k otěhotnění. Těsně před menstruací je období neplodné, těsně po menstruaci je pravděpodobnost vzniku těhotenství velmi nízká. Plodné dny nastávají přibližně v polovině menstruačního cyklu.

Zhruba 1. – 6. den cyklu přichází menstruační krvácení a v tomto období je otěhotnění nemožné. Asi do 12. dne cyklu neplodné období trvá až do doby, kdy nastává období ovulace. To trvá přibližně od 13. dne do 16. dne cyklu.

17. - 28. den menstruačního cyklu je opět obdobím neplodným a to až do začátku další menstruace – tedy dalšího menstruačního cyklu. V období plodných dnů je děloha připravena uchovat díky vhodnému prostředí (změna struktury děložního hlenu) potencionální oplozující spermie až po dobu pěti dní. V neplodných dnech je totiž děložní hlen mnohem hustší a zabraňuje tak proniknutí spermií. Změny děložního hlenu určuje hormon estrogen. V plodných dnech je hlen naopak čirý a jeho konzistence je příhodná pro přijmutí spermií, které už po jedné hodině od pohlavního styku bývají na konci vejcovodu. Čím rychleji po uvolnění vajíčka se uskuteční pohlavní styk, tím je možné otěhotnění pravděpodobnější. Během jednoho cyklu se uvolňuje pouze jedno vajíčko.

Další variantou, jak zjistit plodné dny je kontrolou děložního čípku, který je s přicházející ovulací měkčí a posouvá se směrem nahoru. Čípek je nutno sledovat nějaký čas a vést si o něm záznamy stejně jako u metody měření bazální teploty nebo výpočtu podle menstruace. Pokud jsou dny neplodné, čípek začíná tvrdnout a je umístěn směrem dolů. Jakmile je čípek tvrdý jako kost, plodné dny jsou pryč.

Období plodných dnů je tedy velmi krátké, proto je někdy cesta k početí velmi zdlouhavá a je třeba se výpočtem ovulace trochu zabývat. Pravděpodobnost těhotenství se tím zvýší.