Kdy použít ovulační test

Ovulační testy se používají v případě, že chcete otěhotnět. Někdy se to nedaří delší dobu a proto je vhodné použít některý ze způsobů zjištění Vašich plodných dnů, aby se pravděpodobnost možného otěhotnění zvýšila.

Ovulační testy jsou nejpřesnější metodou k určení období ovulace, která nastává jen po dobu 12 až 24 hodin v průběhu menstruačního cyklu, kdy se uvolňuje z vaječníků vajíčko do vejcovodu. Nárůst koncentrace LH se objeví 40 hodin před ovulací.

Přesný termín, kdy k ovulaci dojde nelze říct, u každé ženy se mírně liší.

Luteinzační hormon, který ovulační test zjišťuje, se vyskytuje v malém množství v moči, ale zhruba v polovině menstruačního cyklu přijde ovulace a v tomto období je nejvhodnější doba k pohlavnímu styku a možnému otěhotnění.

Pohlavní styk by měl být nejlépe uskutečněn těsně před nebo bezprostředně po ovulaci. Pokud si uděláte test a objeví se pouze jeden proužek, pak není přítomen luteinzační hormon. Jestliže se objeví dva proužky, LH je přítomen a potencionální oplozující pohlavní styk by měl přijít do 48 hodin po výsledku.

Test by měl být prováděn zhruba šest dní za sebou, pokaždé s novým testovacím proužkem asi od 11. do 14. dne menstruačního cyklu (pokud je cyklus dlouhý 28 dní) a vždy se provádí ve stejnou denní dobu.

Měření bazální teploty se provádí ve druhé polovině menstruačního cyklu, kdy je tělesná teplota vyšší a to vždy ráno po probuzení. Pokud nedojde ke zvýšení teploty, ovulace nenastala.

Ovulační testy se používají pouze v případě, že plánujete otěhotnět, nepoužívají se jako antikoncepční metoda, i když si to mnoho žen myslí. Doba, kdy dojde k ovulaci není jediná, kdy může být vajíčko oplodněno, protože spermie zde přebývají ještě další 3 dny a vajíčko je schopno přežít po ovulaci ještě den.

Sledováním určitých signálů značících průběh ovulace jako je změna děložního hlenu atp. je možné také zhruba určit plodné období, ale raději se uchylujte k více spolehlivým metodám, jako jsou klasické ovulační testy ujišťující ovulaci z moči.