Ovulační kalendář
Jedna z metod, jak je možné si vypočítat Vaše plodné dny, je tzv. ovulační kalendář. Takové kalendáře si můžete sami vytvářet, ale existují i některé internetové kalendáře, ke kterým stačí znát pouze délku svého menstruačního cyklu.
Klasický výpočet ovulace se provádí tak, že si nějakou dobu zaznamenáváte svůj menstruační cyklus do kalendáře. Poté si stanovíte přesné datum začátku další menstruace (prvního dne začátku menstruace) a od toho pak odečtete 12 až 16 dní (podle délky Vašeho cyklu). Z toho by pak měla vyjít pravděpodobná doba Vaší ovulace, kdy je příhodné zahájit pohlavní styk a otěhotnět. Antikoncepční pilulky mohou pravidelnost menstruačního cyklu ovlivnit a proto se v tomto případě doporučuje výpočet spíše neprovádět, aby nebyl výsledek negativně ovlivněn.
Některé testy, které můžete najít na internetu jsou nepřesné v tom směru, že určují dobu plodných dní příliš obecně a nezaměřují se na odchylky v ovulaci, které se u žen různí. Proto spíše hledejte kalendář, který se zaměřuje na celkové chování Vašeho těla a tak je výpočet Vaší ovulace spolehlivější, protože je zaměřen individuálně.
Správný test se zaměřuje na sílu krvácení, bazální teplotu a strukturu děložního hlenu.
Jako u všech ovulačních metod je však nevhodné řídit pohlavní styk pouze ovulačním kalendářem pouze ve Vašich plodných dnech, jak se často u žen stává zvykem. Takové počínání totiž jistě Váš vztah příliš neposílí.
Možná je také pravděpodobnost stanovení pohlaví dítěte podle „načasování“ pohlavního styku. Protože spermie s chromozomem Y (tedy chlapeckým) jsou rychlejší, než X (holčičí), tak jestliže bude pohlavní styk uskutečněn v době těsně po ovulaci, je spíše pravděpodobné, že se narodí chlapeček. Jestliže se pohlavní styk uskuteční před ovulací, spíše se narodí holčička.
K výpočtům plodných dní se dále sledují ještě další tělesné známky, které signalizují možnou dobu ovulace, jako je měření bazální teploty, hustota děložního hlenu atp.
Ovulační kalendář se dá také využít k určení přibližného termínu porodu, který se vypočítává od posledního dne menstruace. Datum stanovuje lékař svým speciálním počítadlem. Je však vypočítáván všeobecně (počítá se s 28 denním cyklem).
Tato metoda není vhodná jako antikoncepční, protože je značně nespolehlivá a používá se výhradně pro účely otěhotnění.