Ovulační kalkulačka

Pro nejsnazší zjištění, kdy by mělo dojít k ovulaci si svoje plodné dny můžete snadno vypočítat také na tzv. ovulačních kalkulačkách které najdete na různých webových stránkách. Důležité je znát průměrnou délku Vašeho menstruačního cyklu a datum začátku Vaší poslední menstruace. Po zadání těchto dat Vám bude vypočten výsledek Vaší předpokládané ovulace, která se objevuje zhruba 12.-16. den menstruačního cyklu – tedy uprostřed.

Kalkulačka Vám zadá přibližná data Vašich nejplodnějších dnů, pokud ale máte cyklus místy nepravidelný, může se výsledek mírně mýlit a přesnost dat tak není zaručena.

Některé ovulační kalkulačky se zaměřují pouze na jeden den ovulace a proto je k němu třeba přičíst nebo odečíst dva, nebo tři dny.

Ovulační kalkulačky Vám tedy jsou schopny zjistit přibližnou dobu ovulace, někdy je k tomu přidána ještě další funkce na určení možného dne, kdy došlo k početí a tím možnost zjištění předpokládané doby porodu. V tom případě se do kolonky „ovulace“ zadá datum, od kterého předpokládáte, že byste mohla být těhotná a vše ostatní se v kalkulačce již snadno dopočte (druhý a třetí trimestr těhotenství, předpokládaný termín porodu), nebo zadáte předpokládaný termín porodu (který Vám například sdělí Vás gynekolog) a z těchto dat se pak vypočítá pravděpodobný den, kdy došlo k otěhotnění a začátek druhého a třetího trimestru.

Kromě ovulačních kalkulaček si můžete vypočítávat přibližné datum plodného období klasickou kalendářní metodou, jak ke kalkulačce, tak k menstruačnímu kalendáři je ale nutné znát délku Vašeho menstruačního cyklu a nejlépe je mít cyklus pravidelný, protože jinak může být výpočet nepřesný.

Pokud tedy trpíte určitými odchylkami a nepravidelnostmi menstruačního cyklu, je lepší využít jiné metody měření ovulace.

Ovulační kalkulačku můžete vyzkoušet např. na stránce Babyweb.cz.