Měření bazální teploty

Jedním z dalších, velmi oblíbených způsobů zjištění pravděpodobného období Vašich plodných dnů, je měření bazální teploty.

Mnoho žen tuto metodu využívá jako jediný způsob zjišťování ovulace, není však od věci používat s touto metodou ještě další způsoby jako je výpočet ovulace podle menstruace, klasické ovulační testy na bázi testování z moči, nebo ze změn struktury slin, pokud chcete spolehlivě zjistit plodné období a nejsnáze tak otěhotnět.

Jestliže chcete pouze zjistit, kdy přijde další menstruace, pak můžete tuto metodu používat například místo klasického výpočtu.

Měření bazální teploty se provádí vždy ráno po probuzení a nejlépe přímo v posteli stejným teploměrem. Je nutné dodržovat stále stejnou hodinu každý den, protože teploty mohou snadno kolísat. Je zde mnoho faktorů, které mohou Vaši teplotu ovlivnit jako například některé léky, stres, fyzické vypětí, změna teploty pokoje, změna klimatu, alkohol a další.

Teploměr se vkládá vždy na stejné místo – tedy do pochvy, úst či do konečníku. Teploměr nechte na zvoleném místě zhruba 3 - 5 minut, poté si zaznamenejte hodnoty. Jestliže nedojde k ovulaci, pak teplota nestoupá, v začátku cyklu by hodnoty měly být nižší, při ovulaci se zvýší. I tato metoda by měla být prováděna spíše ženami s pravidelným menstruačním cyklem a doba určená k měření se udává zhruba 3 menstruační cykly. Možná je i kombinace s jiným typem ovulačního testu.

Ode dne ovulace zůstávají hodnoty zvýšené (kvůli zvýšené hladině progesteronu) zhruba dalších 10 dní, poté by měla (ale nemusí) klesnout a přichází menstruace.

Měření bazální teploty vyžaduje vyšší časovou náročnost (několik měsíců) než jiné metody, ne však náročnost finanční, protože za teploměr zaplatíte pouze jednou. U tohoto způsobu se také vyžaduje určitá zodpovědnost, protože měření se provádí vždy ve stejný čas a tak by roztržité a zapomětlivé ženy mohly mít výsledky zkreslené. I přes určité „nevýhody“ tohoto způsobu jej mnoho žen rádo využívá, protože rády sledují, které všechny změny se v jejich těle odehrávají.

Samotné měření bazální teploty Vám nezaručuje vyšší šanci otěhotnění, neboť teplotu mohou ovlivňovat další faktory.