Spolehlivost ovulačních testů

Ovulační testy jsou dnes už velmi spolehlivé, uváděna je jejich až 99% přesnost. Stejně jako u těhotenských testů je pro záruku co největší spolehlivosti výsledku důležité jeho správné používání, proto si vždy řádně prostudujte návod k použití a jím se také přesně řiďte, protože jinak může být výsledek zkreslený.

Pokud testujete již delší dobu a koncentrace luteinzačního hormonu je stále velmi nízká, může to být způsobeno špatným testováním, tedy moc brzy, nebo moc pozdě během menstruačního cyklu, může se také jednat o některou z poruch ovulace.

Vliv na test může mít i používání hormonální antikoncepce, nebo léků, které obsahují těhotenský hormon HCG, nebo LH. Pokud takové léky užíváte, během testování je vysaďte. Zkreslení výsledku může být i v případě menopauzy, užíváním antikoncepce, nebo těhotenství. Užíváním antibiotik, nebo jiných léků například na bolest hlavy aj. by výsledek ovlivňovat neměly.

Dalším důležitým faktorem je délka menstruačního cyklu, kterou by měla každá žena před začátkem testování znát. Tyto hodnoty se pak zapíší do kalendáře a testování se provádí po dobu šesti až deseti dní.

Existují také určité základní zásady správného používání ovulačních testů. Například není dobré používat k testování ranní moč, jako u testů těhotenských, ale spíše moč z průběhu dne (uvádí se mezi 10 až 20 hodinou), protože moč ranní neobsahuje dostatečnou koncentraci luteinzačního hormonu. Alespoň dvě hodiny před začátkem testování je vhodné nepít, aby moč nebyla příliš zředěná.

Pokud budete provádět testování správně, výsledek by měl být pravdivý. Ukončení testování se provede po objevení pozitivního testu (tmavý proužek).

Pokud budete provádět jinou metodu k určení svých plodných dní (jako je měření bazální teploty, hustoty děložního hlenu, změny struktury slin, výpočet), mějte na paměti, že tyto metody jsou vhodné pouze pro ženy, jež mají pravidelný menstruační cyklus, protože výsledek by mohl být ovlivněn. Vhodné je k těmto jiným metodám používat ještě klasický ovulační test.

O správném používání ovulačních testů, nebo o výsledcích se můžete také poradit s ženským lékařem.